Projekt

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) to jednostka strategiczna dla naszego kraju i jego mieszkańców. Opracowywane tu analizy opierają się na ogromnej ilości danych, których przetwarzanie jest możliwe dzięki specjalistycznemu sprzętowi oraz wiedzy ekspertów. Dlaczego o tym piszemy właśnie u nas? Realizacja zadań takich instytucji jak IMGW-PIB wymaga dostępu do wyjątkowo sprawnego i wydajnego sprzętu. Instytut nie funkcjonowałby prawidłowo bez profesjonalnego technicznego wsparcia. Jako konsorcjum Statim Integrator i ZSK mieliśmy okazję uczestniczyć w programie unowocześnienia sprzętu i stanowisk pracy, a co za tym idzie polepszenia warunków pracy i szybkości działania w kilkudziesięciu oddziałach IMGW-PIB w całej Polsce. Konsorcjum w terminie VIII 2021 – V 2022 brało udział w „Projekcie ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Jedną z jego składowych był kontrakt pn.: „Dostawa sprzętu biurowego do indywidualnego miejsca przeznaczenia (komputery)”. Całość projektu była finansowana dzięki pożyczce z Banku Światowego nr IBRD 8524-PL.

    Dostawa miała na celu wdrożenie nowoczesnego sprzętu biurowego, a co za tym idzie poprawę jakości i warunków pracy pracowników osłony hydrologiczno-meteorologicznej, sieci pomiarowych, specjalistów zajmujących się obliczeniami i prognozami inżynierów, informatyków i innych specjalistów oraz pracowników biurowych w IMGW-PIB.

Zakres prac

Wartość całego projektu opiewała na ponad 7,5 mln złotych. Projekt ten jest dla nas wyjątkowo ważny. Złożyło się na to kilka elementów:

  • Współpraca w zakresie procedur dokumentowych, czyli kilkaset stron specjalistycznej dokumentacji między IMGW-PIB, Bankiem Światowym, konsorcjum a dostawcą sprzętu – firmą Dell Technologies.
  • Sprawny proces logistyczny.
  • Realizacja projektu w czasie ścisłego reżimu sanitarnego związanego z pandemią COVID-19.
  • Wdrożenie i dostawy zgodnie z harmonogramem i wytycznymi przetargu.
    „Taki kontrakt zdarza się raz na kilka lat. Dla Statim Integrator i ZSK to pierwszy tego typu przetarg, który w 100 proc. odbywał się na warunkach i procedurach przetargowych zagranicznej instytucji – Banku Światowego. Koordynacja projektu na wielu płaszczyznach – obieg dokumentacji, konsultacje prawne, stały kontakt z zamawiającym, zamówienia sprzętu i jego dostarczenie w dobie ścisłej pandemii - było nie lada wyzwaniem, które podjęliśmy i pełni zrealizowaliśmy”. – mówi Ryszard Oliwa z ZSK jeden z koordynatorów projektu.

Sprzęt, który został dostarczony przez Dell Technologies:

  • Mobilne stacje robocze – laptopy semirugged, które są wykorzystywane przez inżynierów do pracy w terenie – 50 sztuk.
  • Stacje robocze, standardowe, z procesorem Intel Core 5 – 150 sztuk.
  • Stacje robocze, zaawansowane, z procesorem Intel Core 7 – 120 sztuk.
  • Mobilne stacje robocze podstawowe – 610 sztuk.
  • Mobilne stacje robocze zaawansowane – 174 sztuki.
  • Monitory 1540 sztuk.
  • Peryferia, m.in. kable sieciowe, torby, dodatkowe dyski HDD i wysokowydajne karty graficzne – w sumie około 4000 sztuk.
    Sprzęt trafił do lokalizacji IMGW-PIB, m.in. w Warszawie, Gdyni, Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Wrocławiu Sprzęt pracuje w wielu tak wymagających miejscach jak Karpacz (biuro na Śnieżce), Kasprowy Wierch czy Hala Gąsienicowa.
    „Z Dell Technologies współpracujemy od kilkunastu lat. Nie mieliśmy wątpliwości, że tak wymagający projekt zostanie zrealizowany bez jakichkolwiek niepowodzeń. Mimo że przyszło nam pracować w trudnych warunkach, ze względu na obostrzenia pandemiczne, udało nam zrealizować plan na najwyższym poziomie”. – mówi Paweł Wypijewski. – „To zasługa wzorcowej współpracy, setek rozmów i mejli między Bankiem Światowym a IMGW-PIB, Producentem sprzętu Dell Technologies i naszym konsorcjum – Statim Integrator i ZSK”. – dodaje.